71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Czy można sprzeciwić się pobraniu organów?

Czy zastanawialiście się kiedyś, co się stanie z waszym ciałem po śmierci? Czy zgodzicie się na oddanie swoich narządów, aby uratować życie innych osób? W Polsce istnieje możliwość sprzeciwu wobec pobrania organów – warto dowiedzieć się więcej na ten temat.

Sprzeciw wobec pobrania organów – czy to możliwe?

W Polsce obowiązuje ustawa o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów. Na podstawie tej ustawy, każda osoba może wyrazić swoją wolę odnośnie pobrania organów po śmierci. Zgoda na pobranie narządów jest domniemana, co oznacza, że jeśli nie złożymy oficjalnego sprzeciwu, będziemy uważani za dawców. Sprzeciw wobec pobrania organów można zgłosić do odpowiedniego rejestru lub na piśmie w formie oświadczenia przed świadkami. Warto również poinformować najbliższych o swojej decyzji, aby byli świadomi naszej woli.

Uroczystości pogrzebowe a pobranie narządów

Można zadać sobie pytanie, czy pobranie narządów wpłynie na uroczystości pogrzebowe. Otóż nie ma powodu do obaw. Proces pobierania narządów odbywa się z poszanowaniem ciała zmarłego i jego godności. Po zabiegu ciało zostaje starannie zszycie, tak aby nie pozostawiły się żadne widoczne ślady. Zatem nawet w przypadku zmarłych po pobraniu organów mogą odbyć się tradycyjne uroczystości pogrzebowe, zgodnie z życzeniem rodziny, a nasz zakład pogrzebowy we Wrocławiu zadba o to, aby wszystko przebiegło zgodnie z planem.

Kwestie etyczne i moralne

Decyzja o pobraniu organów może być trudna dla niektórych osób ze względów etycznych i moralnych. Warto jednak pamiętać, że decyzja ta może uratować życie innych osób lub znacząco poprawić ich jakość życia. W Polsce jest wiele osób czekających na przeszczepienie narządów, a liczba dawców jest niestety zbyt mała, aby zaspokoić potrzeby wszystkich pacjentów. Wyrażając zgodę na pobranie swoich organów po śmierci, możemy pomóc osobom potrzebującym i okazać się altruistami.