71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Czego nie mówić osobie pogrążonej w żałobie?

Utrata kogoś bliskiego to bolesne przeżycie. Często potrzeba dużo czasu, aby pogodzić się z nową sytuacją. Wsparcie osoby w żałobie może być bardzo trudne. Są kwestie, o których lepiej nie wspominać w tych ciężkich chwilach. Nie należy również milczeć w przekonaniu, że osoba po stracie kogoś bliskiego potrzebuje spokoju i w razie potrzeby sama poprosi o pomoc. Nie zawsze tak jest, ponieważ nie wszyscy potrafią poprosić o wsparcie.

O których kwestiach nie wspominać?

Przede wszystkim nie powinno się wymagać niczego od osoby, która cierpi z powodu utraty kogoś bliskiego, ponieważ w tak trudnym czasie ciężko jest myśleć o jakichkolwiek obowiązkach. Dlatego zbędne są sformułowania typu: „weź się w garść”, „inni mają gorzej”. Są one wręcz niedopuszczalne. Należy unikać również zwrotów, które wydają się być formą pocieszenia, jak na przykład: „całe życie przed tobą”, „masz dla kogo żyć”, „w twoim wieku jeszcze znajdziesz sobie kogoś”. Osoba, która ich używa zwykle chce jak najlepiej, jednak nie są to dobrze dobrane słowa. W okresie żałoby ciężko jest myśleć o życiu bez osoby, której już nie ma, a tym bardziej nie o tym, że ktoś mógłby ją zastąpić.

Jak wspierać osobę w żałobie?

Czasem wystarczy po prostu być obok. Tak naprawdę nikt nie chce czuć się sam, kiedy jest ciężko. W pierwszej kolejności należy wprost zaproponować formy możliwej pomocy, która w stu procentach jest wykonalna, aby nie przedstawiać obietnic, na które nawet nie starczy czasu. Pierwszą formą pomocy może być rozmowa i towarzystwo w trudnych chwilach. Często żałoba wiąże się z brakiem siły do wykonywania nawet podstawowych czynności w codziennym życiu, dlatego warto zaproponować pomoc w zakupach, rachunkach, gotowaniu lub opieką nad dziećmi.

Ważną formą wsparcia jest załatwienie w urzędach spraw związanych ze śmiercią, a także spadkiem. Dobrym pomysłem przy tak wielu zadaniach będzie podział obowiązków pomiędzy kilka osób, które mają chęć w jakiś sposób wesprzeć osobę w żałobie. Organizacji wymaga również ceremonia pogrzebowa. W tym przypadku nasz zakład pogrzebowy zorganizuje wszelkie formalności oraz całą uroczystość. Ponadto na naszej stronie internetowej udostępniamy wzory dokumentów, które są koniecznym wymogiem związanym z organizacją uroczystości pożegnalnej i z chęcią służymy pomocą przy uzupełnianiu zamieszczonych formularzy.