Cmentarze epidemiczne w Polsce. Czy wiesz, że istnieją?
Już w XVII wieku świat ogarnięty był okresowymi epidemiami, które pochłaniały miliony ludzkich żyć. Jednym z przykładów może być epidemia dżumy, ospy prawdziwej oraz cholery. Miejsca, w których grzebano zwłoki zmarłych chorych nazywane są cmentarzami epidemicznymi.
Tego typu cmentarze z zasady budowało się na terenach odosobnionych, oddalonych od zabudowań i dużych skupisk ludności. Ze względu na to, że grzebano w nich wiele tysięcy ciał, groby często były zbiorowe, a ich wygląd – skromny. Nagrobki ludzi chorych uważano za nieczyste, w związku z tym niewiele osób je odwiedzało, a tym bardziej pielęgnowało je.
Cmentarze epidemiczne tworzono na poświęconej ziemi, oznaczano krzyżem, nazwą parafii lub gminy oraz okresem szerzenia się danej choroby. W naszym kraju powszechne były tak zwane krzyże morowe, w formie pionowego pnia i dwóch mniejszych, poprzecznych belek. Cmentarze epidemiczne w Polsce można znaleźć do dziś.
Gdzie można spotkać cmentarze epidemiczne?
Choć w dzisiejszych czasach na cmentarzach epidemicznych, nazywanych również cholerycznymi, nie chowa się zmarłych, można je odwiedzić. Nasz dom pogrzebowy, którego specjalnością jest kompleksowa obsługa pogrzebu zapewnia, że tego typu miejsca nie powinny odejść w zapomnienie.
Cmentarze epidemiczne w Polsce można znaleźć w każdym województwie, nawet w dużych miastach. Bardzo dobry przykład stanowi Warszawa. Cmentarz dla osób zmarłych podczas epidemii cholery jest umiejscowiony daleko poza terenem zabudowanym. Nie prowadzi do niego żadna droga, a jedynie wydeptana ścieżka przez nasyp kolejowy.
Podobnie wygląda większość cmentarzy epidemicznych w Polsce. Niektóre z nich ogrodzone są murem, czasami monitorowane, jednak niestety stanowi to rzadkość. Ważne jest więc, aby nie tylko pamiętać o tego typu miejscach, ale również zachować w ich obrębie spokój i porządek. Inne cmentarze epidemiczne znajdują się między innymi w:
- Puławach,
- Radomsku,
- Andrychowie,
- Bochni,
- Gawłowie,
- Kętach,
- Krakowie,
- Myślenicach,
- Opolu,
- Bytomiu.