Cmentarze dla zwierząt. Miłość czy kontrowersja?
Śmierć to dla wieku ludzi temat tabu. Nie lubimy rozmawiać o śmierci, mimo że jest ona częścią życia każdej istoty żywej. Szczególnie delikatną kwestią zahaczającą o temat śmierci jest pochówek zwierząt domowych. W mieście to spory problem i w momencie, gdy nasz długoletni zwierzęcy przyjaciel żegna się z tym światem, właściciele niejednokrotnie są pozostawieni sami sobie. Ból po staracie ukochanego zwierzęcia, potęguje świadomość, że nie wiemy do kogo się zwrócić po pomoc w godnym pochowaniu zwierzęcia? Dziś właśnie tematem pochówku zwierząt domowych chcielibyśmy się zająć. Czy można psa, kota pochować w ogrodzie? Czy w mieście powinny być wyznaczone cmentarze dla zwierząt?
Pochówek zwierząt a prawo
W świetle obowiązującego prawa nie można ciała zwierzęcia pochować w ogrodzie, czy na działce. Za pogrzeb psa w przysłowiowym domowym ogródku grozi surowa kara. W Polsce cmentarzy dla zwierząt jest niezwykle mało, dlatego śmierć ukochanego pupila bywa niestety dla wielu właścicieli dość dużym problemem. Z jednej strony groźba kary, za pochowanie przyjaciela na „jego własnym ukochanym ogródku”, z drugiej strony brak miejsca publicznego wyznaczonego z urzędu, gdzie godnie można by było pochować psiaka. Pozostaje jeszcze kwestia utylizacji, jako legalnego sposobu ostatecznego rozstania, ale przecież jest to nieludzkie. Wszak przyjaciół, członków rodziny nie oddaje się do utylizacji. A jednak prawo właśnie taki sposób uznaje za całkowicie legalny. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, rozporządzenie ministra rolnictwa mówią, że po uśpieniu przez weterynarza zwierzęcia, ciało trafia do chłodni (zamrażarki) a stamtąd specjalne służby porządkowe, zabierają zwierzę do spalarni. Podobnie jak wszyscy właściciele czworonogów, kotów czy innych zwierząt uważamy, że jest to po prostu nieetyczne i niegodne, aby w ten sposób żegnać się ze swoim czasem jedynym na świecie przyjacielem. Dlatego w tych trudnych chwilach nasz zakład pogrzebowy proponuje pomoc w organizacji pochówku zwierząt na grzebowisku, czyli cmentarzach dla zwierząt.
Czy cmentarze dla zwierząt są etyczne?
W przypadku konieczności pochówku zwierzęcia towarzyszącego, jak pies czy kot, najbardziej nieetyczną formą ostatniego pożegnania wg nas jest oddanie ciała zwierzęcia w worku do wywiezienia w śmieciarce do spalenia. Cmentarze dla zwierząt to sposób na oddanie czci zwierzęciu, swego rodzaju podziękowanie mu za lata „służby i oddania”, a także szansa na zatrzymanie wspomnień. Złożenie ciała zwierzęcia w trumience i pochowanie go na grzebowisku to dla wielu osób możliwość szybszego powrotu do normalności po stracie ukochanego zwierzęcia. Świadomość, że zapewniło mu się godny pochówek, czy to w trumience, czy po skremowaniu ciała i umieszczeniu prochów w urnie. Nie ma lepszych i gorszych sposobów na pożegnanie przyjaciela. Zawsze jednak najważniejsze jest kierować się swoimi uczuciami i wybrania rozwiązania zgodnego z własnym sumieniem.