71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Tradycja czy nowoczesność? Wybieramy między trumną a urną

Wybór pomiędzy trumną i urną to trudna decyzja. Zanim ją podejmiemy, powinniśmy poznać zalety wyboru jednego z dostępnych rodzajów pochówku, które nieodłącznie związane są z zakupem tradycyjnej trumny lub nowoczesnej urny. Wiele zależy także od naszych przekonań i przekonań bliskich nam osób, którym musimy zorganizować pogrzeb. Jakiego wyboru dokonać? Postaramy się ułatwić Państwu podjęcie tak trudnej decyzji.

Tradycyjny pogrzeb czy kremacja?

Śmierć przestaje być tematem tabu, co sprawia, że coraz częściej podejmujemy decyzje w sprawie pochówku jeszcze za życia. W ten sposób staramy się zdjąć z barków naszych bliskich dodatkowe problemy. To bardzo dobra decyzja, która pozwala zyskać pewność, że zostaniemy pochowani w sposób, którego sobie życzymy. Tradycyjne pogrzeby nadal stanowią w Polsce większość, jednak widoczny jest także wzrost liczby kremacji, zwłaszcza w dużych miastach. Pochodzenie i przekonania religijne mają wpływ na wybór pomiędzy tradycyjnym pochówkiem w trumnie oraz kremacją, która wymaga wyboru urny.

Na tradycyjny pochówek decydują się przede wszystkim rodziny osób starszych oraz osób wierzących, dla których kremacja kłuci się z fundamentami wiary. Kremacji częściej poddawani są ludzie młodzi, osoby niewierzące lub niepraktykujące, a także osoby, które decydują się na świecki pochówek. Nie jest to jednak wyznacznikiem pomiędzy wyborem tradycyjnego pochówku i kremacji, bo często decydującym kryterium wyboru pomiędzy urną i trumną jest także chęć pochowania osoby bliskiej w grobowcu rodzinnym, w którym z racji obowiązujących przepisów, nie można złożyć kolejnej trumny.

Co więcej, decydującym kryterium wyboru mogą stać się także koszty organizacji pogrzebu. Kremacja to rozwiązanie pozwalające zorganizować pogrzeb, którego koszt nie przekroczy kwoty otrzymanej z zasiłku pogrzebowego. Warto wiedzieć, że prochy w urnie możemy przenieść do innego grobowca bez większych problemów, ale w przypadku tradycyjnego pochówku w trumnie, nie jest to łatwe zadanie.

Trumna czy urna – jak podjąć właściwą decyzję?

Podejmowanie decyzji dotyczących pogrzebu bliskiej osoby może być bardzo trudne. Nasz Zakład Usług Pogrzebowych dokłada wszelkich starań, aby ułatwić pogrążonej w żalu rodzinie organizację pogrzebu, doradzając wybór pomiędzy trumną i urną, a także innymi ważnymi kwestiami, które dotyczą ostatniego pożegnania. Oferujemy kompleksowe usługi pogrzebowe, które dostosowane są do Państwa indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych.