Kremacje zwłok – Wrocław
Nasz zakład pogrzebowy organizuje kremacje zwłok we Wrocławiu. Spopielenie ciała zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Jest wybierane nie tylko z przesłanek ekonomicznych, ale też ze względu na wolę zmarłego. Zapewniamy specjalistyczną pomoc w ustaleniu terminu i miejsca pochówku prochów. Organizujemy pogrzeby z kremacją zarówno wyznaniowe, jak i świeckie. Pomagamy w załatwieniu wszystkich formalności związanych ze spopieleniem ciała. Działamy na terenie Wrocławia i okolicznych miejscowości.
Kremacja – wymagane dokumenty
Podstawą prawną każdej kremacji są dostarczone dokumenty:
- kopia aktu zgonu,
- podpisane zlecenie kremacji przez osobę zlecającą (spokrewnioną lub obcą) oraz oświadczenie, że zmarły przed kremacją został zidentyfikowany i nie posiada rozrusznika serca.
Kremacja zwłok – ważne informacje
Zlecając nam organizację pogrzebu z kremacją zwłok, mogą Państwo liczyć na profesjonalną realizację każdego z etapów. W imieniu rodziny załatwiamy wszelkie formalności pogrzebowe, dbając o to, by mogli Państwo w spokoju przeżywać ten ciężki okres. Prowadzimy sprzedaż urn z różnych materiałów: od kamiennych i ceramicznych, przez drewniane i metalowe, po szklane i kompozytowe. Reprezentują one różne rodzaje wzornictwa – wśród nich dostępne są zarówno te tradycyjne, jak i o mniej typowych kształtach.
Dostarczenie wymienionych wcześniej dokumentów to nie jedyne formalności do załatwienia przed kremacją. Należy też dopilnować szeregu innych, równie istotnych szczegółów:
- ciało przed kremacją jest przygotowywane tak samo, jak do pogrzebu tradycyjnego oraz umieszczone w trumnie kremacyjnej;
- zwłoki muszą zostać zidentyfikowane, aby uniknąć pomyłki. Czasami rodziny nie chcą uczestniczyć w identyfikacji z różnych powodów, przeważnie ze względu na strach. W związku z tym bierzemy na siebie obowiązek przekonania najbliższych w bardzo delikatny sposób do dokonania zidentyfikowania ciała zmarłego w celu uniknięcia jakichkolwiek wątpliwości;
- na życzenie rodziny przed kremacją istnieje możliwość organizacji pożegnania. Zazwyczaj odbywa się ono w specjalnie przygotowanej sali pożegnań lub kaplicy. Bliscy mogą spędzić ze zmarłym ostatnie chwile, zanim zostanie on skremowany. Jeżeli rodzina zmarłego decyduje się na taką formę pożegnania, identyfikacja ciała nie jest konieczna;
- kremacja odbywa się w drewnianej, nielakierowanej i pozbawionej metalowych okuć trumnie lub specjalnej, przystosowanej do kremacji, tekturowej trumnie model EKO-2009;
- prochy po kremacji umieszczane się w urnie wcześniej wybranej przez rodzinę;
- zmarły, który ma wszczepiony rozrusznik serca, poddawany jest zabiegowi jego usunięcia.
Kremacja a wiara katolicka
Wiele osób zastanawia się, czy kremacja jest zgodna z wiarą katolicką. Przez setki lat Kościół faktycznie nie popierał spopielenia ciała, uznając je za sprzeczne z nauką o zmartwychwstaniu ciała. Zmieniło się to w 1963 r., gdy Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny sakramentów wydała dekret „Piam et Constantem”. Stwierdza on, że kremacja nie jest „sama w sobie sprzeczna z religią chrześcijańską” pod warunkiem, że nie jest wynikiem niewiary w zmartwychwstanie ciała. Od 1997 r. możliwe jest odprawienie liturgii pogrzebowej w obecności skremowanych szczątków, ale Kościół zaleca, by obrzędy pogrzebowe były celebrowane przed kremacją.
Warto mieć jednak na uwadze, że ksiądz może odmówić odprawienia uroczystości pogrzebowej, jeśli istnieje uzasadnione podejrzenie, że wybór kremacji został podyktowany chęcią odrzucenia chrześcijańskich dogmatów, w duchu sekciarskim lub pod wpływem nienawiści do religii katolickiej i Kościoła. Ponadto Kościół sprzeciwia się przechowywaniu prochów w miejscu zamieszkania oraz ich rozrzucaniu – powinny być one umieszczone w urnie i złożone w grobie, kolumbarium lub kaplicy na cmentarzu.