71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Ekshumacja zwłok – Wrocław

Zakład pogrzebowy „Anubis” wykonuje ekshumacje zwłok we Wrocławiu oraz innych miejscach na terenie Polski, a także w innych krajach Unii Europejskiej oraz poza jej granicami. Zobowiązując się do wykonania tak specyficznego zadania, jakim jest ekshumacja, zawsze postępujemy zgodnie z zalecaniami służb sanitarnych – Państwowej Inspekcji Sanitarnej (sanepidu) lub jego odpowiednika w innym kraju.

Zgodnie z prawem krajowym i nakazami sanepidu ekshumacje wykonuje się w okresie od 16 października do 15 kwietnia we wczesnych godzinach rannych. Właściwy państwowy powiatowy lub graniczny inspektor sanitarny może zezwolić na przeprowadzenie ekshumacji w innym okresie niż określony powyżej pod warunkiem zachowania ustalonych środków ostrożności.

Na czym polega ekshumacja?

Ekshumacja to proces przeniesienia ciała ludzkiego lub jego doczesnych szczątków z jednego miejsca pochówku do innego. W zależności od tego, ile czasu upłynęło od pierwszego pochówku, stosujemy różne techniki prac ekshumacyjnych. Otwarcie grobu każdorazowo ma miejsce w obecności zarządcy cmentarza lub osoby przez niego wydelegowanej, inspektora sanepidu i przedstawiciela naszego zakładu pogrzebowego. Teren wokół miejsca pochówku wykładany jest specjalnymi matami nasączonymi odpowiednimi chemikaliami, z kolei ziemia z grobu po zakończeniu prac przewożona jest do specjalnego zakładu utylizacyjnego. Precyzyjne określone procedury stosuje się też przy zabezpieczaniu samego miejsca poekshumacyjnego (grobu).

Ważne informacje dotyczące ekshumacji

Ekshumacja może być przeprowadzona na podstawie:

  • wniosku osoby uprawnionej do pochowania zwłok (po uzyskaniu zezwolenia od właściwego państwowego inspektora sanitarnego),
  • zarządzenia prokuratora lub sądu,
  • decyzji właściwego państwowego inspektora sanitarnego w przypadku zmiany terenu przeznaczenia obecnego cmentarza,
  • decyzji wojewody wydanej na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej — Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Prawo do złożenia wniosku o ekshumację mają następujący członkowie rodziny zmarłego:

  • małżonek osoby zmarłej,
  • krewni zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki),
  • krewni wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie),
  • krewni boczni do 4 stopnia pokrewieństwa (rodzeństwo i kuzynostwo),
  • powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia (teść, teściowa, zięć, synowa),
  • każda inna osoba, która dobrowolnie się do tego zobowiąże.

Członkowie Rodziny nie muszą być obecni przy ekshumacji, chyba że wyrażą wolę uczestniczenia w tym procesie.

Zależnie od stanu zachowania ciało ludzkie lub jego doczesne szczątki przenosimy do specjalnego worka ekshumacyjnego – w przypadku dobrego stanu zachowania trumny – albo do specjalnej trumny ekshumacyjnej – w przypadku, gdy trumna uległa już rozpadowi. Zniszczoną trumnę przewozimy do punktu utylizacji. Zajmujemy się również transportem zwłok lub szczątków oraz ponowną organizacją ich pochówku. Zarówno rodzaj, jak i forma pogrzebu zależą od decyzji Rodziny i Przyjaciół Zmarłego. W swoich działaniach zawsze pamiętamy o szacunku dla Zmarłych.

Poniżej zamieszczamy dokumenty do pobrania, których wypełnienie jest konieczne przed zleceniem nam prac ekshumacyjnych. Obowiązujące procedury nakazują, aby dokumenty te zostały osobiście wypełnione przez klientów. Pozostałymi formalnościami i pozwoleniami zajmuje się Zakład Usług Pogrzebowych „Anubis”.

Ekshumacje – przydatne dokumenty:

graf2 - Ekshumacje