71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Dlaczego Hindusi palą ciała na brzegu Gangesu?

W hinduizmie ceremonia pogrzebu odbywa się poprzez skremowanie zwłok. Ma to miejsce nad brzegiem rzeki. Wiele osób podróżuje do miasta Waranasi, które jest najświętszym miastem w Indiach, aby zmyć swoje grzechy w rzece Ganges. Są także osoby, które przybywają do tego miasta, aby móc w nim umrzeć i po śmierci trafić do świętej rzeki. Ganges ma ogromne znaczenie dla hindusów.

Znaczenie ognia i rzeki w ceremonii pogrzebowej

Ogień w religii hinduskiej jest środkiem, który pozwala przenieść duszę do innego świata. Z tego powodu kremacja jest najważniejszym elementem hinduskiego pogrzebu. Dzięki spaleniu ciała, dusza zmarłego uwalnia się i odradza w nowym wcieleniu lub łączy ze wszechświatem. Popiół pozostały po skremowaniu zwłok zostaje wrzucony do rzeki. Ogień oraz woda oczyszczają z grzechów. Najlepiej, jeśli jest to woda Gangesu. Hindusi wierzą, że rzeka ta jest święta i stanowi ucieleśnienie bogini Gangi. Według mitologii hinduskiej król Bhagiratha poprosił bogów o zgodę, by Ganga zstąpiła na ziemię, by oczyścić z grzechów prochy jego przodków. Rzeka Ganges jest wyjątkowa dla hindusów, ponieważ uwalnia osobę, której prochy do niej trafią z cyklu reinkarnacji, czyli zaklętego kręgu narodzin i śmierci nazywanej Samsarą. Łącząc się z wodami Gangesu, można osiągnąć stan nirwany.

W jaki sposób przebiega ceremonia pogrzebowa?

Rodzina przygotowuje ciało zmarłego poprzez umycie go, skropienie wonnymi olejami oraz owinięcie białym całunem. Zwłoki kładzione są na noszach, po czym przenosi się je na miejsce kremacji. Dalszą część rytuału przeprowadzają Niedotykalni. Na początku układają ciało nad brzegiem rzeki, tak, by woda obmyła stopy zmarłego. Następnie przenoszą je na stos i okrążają trzy razy. Stos podpala najstarszy syn lub kapłan. Po godzinie od podpalenia jeden z członków rodziny rozbija czaszkę zmarłego. W ten sposób uwalnia jego duszę. Rodzina opuszcza miejsce ceremonii, dopiero gdy ciało zostanie całkowicie spalone. Podczas rytuału bliscy zmarłego nie rozpaczają. Śmierć w hinduizmie uwalnia od cierpień i daje szansę na lepsze kolejne wcielenie. Prochy wsypywane są do rzeki następnego dnia.