Czym są maski pośmiertne?
Maska pośmiertna to nic innego jak odlew twarzy danej osoby, wykonany po jej śmierci. Dawniej wykonywano go z wosku lub gipsu, obecnie wykorzystuje się raczej trwalsze materiały. Zadaniem maski jest uwiecznienie wizerunku danej osoby. Jaka jest historia masek pośmiertnych i jak się je wykorzystuje?
Od starożytności…
Maski pośmiertne znane są ludzkości już od czasów starożytnych. Wykonywano je dla zachowania wizerunku osoby zmarłej i składano je z nimi do grobu. Maskę traktowano z najwyższym szacunkiem i przypisywano jej magiczną moc. W średniowieczu maski tworzono dla władców, szlachty i ważnych osobistości. Trafiały jednak one jako eksponaty do muzeów, uniwersytetów czy bibliotek. Dzięki nim możemy dziś odtworzyć wygląd postaci historycznych. Zainteresowanie maskami jako pamiątkami po zmarłych spadło w XX wieku, gdy rozpowszechniła się fotografia. Nie oznacza to jednak, że w dzisiejszych czasach całkowicie o nich zapomniano.
… do dzisiaj
Odlew maski, co prawda stworzonej jeszcze za życia aktora, postanowiła wkomponować w nagrobek rodzina zmarłego w 2020 roku Emila Karewicza. Część Polaków jeszcze za życia prosi najbliższych o to, by bo ich śmierci, zamiast kolorowego zdjęcia, na nagrobku znalazła się maska pośmiertna (lub stworzona przez osobę proszącą za jej życia). Chociaż firmy świadczące kompleksową obsługę pogrzebową (tak, jak nasza we Wrocławiu) często nie mają w ofercie stworzenia maski pośmiertnej, nic nie stoi na przeszkodzie, by zapytać o taką możliwość podczas organizacji pochówku. Obecnie maski, zazwyczaj stanowią element nagrobka – nie ma już zwyczaju składania ich do trumny czy zatrzymywanie jako kolejnej pamiątki po bliskim. W przypadku znanych osobistości maska może być przekazana np. do muzeum.