71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Czy zwłoki zmarłych na COVID-19 mogą stanowić zagrożenie biologiczne? 

Pandemia COVID-19 wprowadziła wiele zmian do codziennego życia każdego z nas. Nowe zasady dotyczące bezpieczeństwa zaczęły obowiązywać w przestrzeni publicznej, w miejscach pracy, w sklepach czy w szpitalach. Skutki pandemii odczuły również osoby, które musiały zorganizować pochówek dla bliskiej osoby. Często zdarzało się tak, że w uroczystości pogrzebowej mogła brać udział ograniczona liczba osób, co było niezwykle trudne dla rodziny zmarłego. W dzisiejszym wpisie odpowiemy, czy zwłoki zmarłych na COVID-19 mogą stanowić zagrożenie biologiczne oraz odpowiemy na pytania, które najczęściej nurtują osoby, których bliska osoba zmarła w wyniku zachorowania na koronawirusa.

Jakie są procedury postępowania ze zwłokami zakażonego koronawirusem? 

Osoby, które straciły bliskich w wyniku zakażenia koronawirusem, musiały liczyć się z tym, że procedura postępowania ze zwłokami będzie wyglądała inaczej niż w czasach przed pandemią. Mimo tego, że kremacja zwłok nie jest konieczna, to ciała zmarłych na COVID-19 są oddawane rodzinom w zamkniętych i odkażonych trumnach.

W praktyce oznacza to, że rodzina zmarłego nie może liczyć na ostatnie pożegnanie, które jest niezwykle ważne w tym trudnym momencie. Jednak biorąc pod uwagę zagrożenia, które wiążą się z kontaktem z ciałem zmarłego na koronawirusa, takie rozwiązanie jest najrozsądniejsze. Co więcej, przygotowanie ciała takiej osoby do pochówku wiąże się z konieczności przestrzegania procedur zgodnych z rozporządzeniem Ministra Zdrowia.

Jak bezpiecznie przygotować ciało zmarłego na COVID-19 i czy pochówek musi się odbyć jak najszybciej? 

Osoby, które zmarły w wyniku zachorowania na koronawirusa, podlegają specjalnym procedurom w zakresie przygotowania ciała. Otóż ciało nie jest myte ani ubierane. Musi być natomiast zdezynfekowane wirusobójczym płynem odkażającym i umieszczone w szczelnym, ochronnym worku. Przed organizacją transportu zwłok na dnie trumny konieczne jest umieszczenie warstwy substancji pyłochłonnej o grubości 5 centymetrów. Warto również wspomnieć, że pochowanie zmarłej na COVID-19 osoby nie musi się odbyć jak najszybciej. Rodzina może spokojnie załatwić wszelkie formalności związane z uroczystością pogrzebową.