71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Na co zwrócić uwagę przy przygotowaniu konsolacji

 

Konsolacja, lepiej nam znana pod potoczną nazwą stypy, jest spotkaniem najbliższych osoby zmarłej, często połączonym z poczęstunkiem. W naszej kulturze stała się ona integralnym elementem organizacji pogrzebu. Tradycja jej organizacji związana jest ze zwyczajem wspominania osoby zmarłej przez rodzinę i pokazania, że była ona osobą lubianą i posiadającą licznych przyjaciół.

Organizując musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii, w tym również na kwestię finansów. W zależności od tego, czy uroczystość ma być kameralna czy wystawna, możemy zdecydować się na samodzielną organizację w domu lub podjąć współpracę np. z restauracją. Większość obiektów gastronomicznych oferuje bowiem obsługę tego typu spotkań okolicznościowych. Również wiele domów pogrzebowych  bierze na siebie w całości obowiązki związane z przygotowaniem konsolacji. Podawanie alkoholu jest opcjonalne, choć nie jest źle widziane. Wszystko zależy od charakteru uroczystości, choć z reguły na tego typu spotkaniach panuje raczej nastrój refleksyjny.

Należy również wziąć pod uwagę skąd przybywają do nas goście. W wypadku rodziny z daleka lub z zagranicy, musimy wziąć pod uwagę kwestię zakwaterowania. Choć najczęściej bliscy zmarłego organizują transport lub nocleg we własnym zakresie, w dobrym tonie, zwłaszcza wobec osób starszych, jest załatwienie tych spraw przez organizatorów stypy.

I na koniec kwestia zaproszenia bliskich na stypę. Zwyczajowo można zrobić to po pogrzebie, jednak w wypadku osób dojeżdżających warto zrobić to z wyprzedzeniem (np. telefonicznie), aby umożliwić im wcześniejsze zaplanowanie na przykład powrotu czy zakwaterowania.