71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

 

Konsolacja, lepiej nam znana pod potoczną nazwą stypy, jest spotkaniem najbliższych osoby zmarłej, często połączonym z poczęstunkiem. W naszej kulturze stała się ona integralnym elementem organizacji pogrzebu. Tradycja jej organizacji związana jest ze zwyczajem wspominania osoby zmarłej przez rodzinę i pokazania, że była ona osobą lubianą i posiadającą licznych przyjaciół.

Organizując musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii, w tym również na kwestię finansów. W zależności od tego, czy uroczystość ma być kameralna czy wystawna, możemy zdecydować się na samodzielną organizację w domu lub podjąć współpracę np. z restauracją. Większość obiektów gastronomicznych oferuje bowiem obsługę tego typu spotkań okolicznościowych. Również wiele domów pogrzebowych  bierze na siebie w całości obowiązki związane z przygotowaniem konsolacji. Podawanie alkoholu jest opcjonalne, choć nie jest źle widziane. Wszystko zależy od charakteru uroczystości, choć z reguły na tego typu spotkaniach panuje raczej nastrój refleksyjny.

Należy również wziąć pod uwagę skąd przybywają do nas goście. W wypadku rodziny z daleka lub z zagranicy, musimy wziąć pod uwagę kwestię zakwaterowania. Choć najczęściej bliscy zmarłego organizują transport lub nocleg we własnym zakresie, w dobrym tonie, zwłaszcza wobec osób starszych, jest załatwienie tych spraw przez organizatorów stypy.

I na koniec kwestia zaproszenia bliskich na stypę. Zwyczajowo można zrobić to po pogrzebie, jednak w wypadku osób dojeżdżających warto zrobić to z wyprzedzeniem (np. telefonicznie), aby umożliwić im wcześniejsze zaplanowanie na przykład powrotu czy zakwaterowania.