71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Żałoba

Żałoba to nie tylko stan serca, ale również umysłu. Bardzo często towarzyszą jej trudne uczucia i emocje – takie, jak na przykład: szok, bunt czy depresja. Czym dokładnie jest żałoba? – na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w treści dzisiejszego artykułu. Zapraszamy do uważnej lektury.

Słowem wstępu

Najogólniej rzecz ujmując, żałoba to uzewnętrznione odzwierciedlenie bólu po stracie bliskiej osoby. Żałoba, pomimo że trudna, jest potrzebna, aby uporać się ze stratą bliskich osób. Jak długo powinna trwać żałoba?

Żałoba – jak długo powinna trwać?

Ciężko odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, ponieważ każdy człowiek jest inny i każdy potrzebuje innego czasu, na uporanie się z uczuciem bólu i cierpienia po stracie bliskiej osoby. Przyjęło się jednak, że żałoba po śmierci współmałżonka powinna trwać min. rok i sześć tygodni. Żałobę po rodzicach należy nosić przez około pół roku, kolejne pół roku trwa okres tzw. półżałoby, w którym obowiązują szare stroje. Dziadków i rodzeństwo żegnamy przez pół roku, a dalszych krewnych trzy miesiące. W okresie żałoby należy powstrzymać się od tańców oraz czynnego udziału we wszystkich rozrywkach.

Żałoba – jak się zachować?

W okresie żałoby należy pamiętać o dostosowaniu się do dwóch zasad:

  • nie zawracamy głowy najbliższym krewnym zmarłego,
  • nie poruszamy, o ile to możliwe, tematów związanych ze zmarłym.

Strój  na pogrzeb i okres żałoby

Wszyscy uczestnicy pogrzebu, niezależnie od tego, czy mowa o rodzinie, krewnych czy pracownikach domu pogrzebowego,  powinni pamiętać o stosownym ubiorze. Idealnie sprawdza się kolor czarny. Należy również pamiętać o tym, aby nie odkrywać za bardzo ciała, nie przesadzać z biżuterią oraz perfumami. Idealny strój na pogrzeb charakteryzuje się prostotą. Jeżeli pożegnaliśmy bliskiego członka naszej rodziny, to również po pogrzebie obowiązuje nas strój żałobny. Przyjęło się, że w okresie żałoby należy nosić czarne rzeczy. Czas żałoby uzależniony jest przede wszystkim od koligacji, które łączyły nas ze zmarłym.