71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Trumny skrojone na miarę – osobliwy zwyczaj w Ghanie

Zwyczaje pogrzebowe są zazwyczaj odzwierciedleniem tradycji panujących na danym obszarze i zwykle różnią się między poszczególnymi regionami oraz państwami. W naszym kraju wciąż najczęściej wybieraną formą pochówku jest złożenie ciała w grobie ziemnym, choć systematycznie rośnie zainteresowanie kremacją zwłok. We Wrocławiu taka forma pogrzebu jest dostępna w przypadku Zakładu Pogrzebowego Anubis, oferującego szeroki wybór urn oraz profesjonalną obsługę całej uroczystości. W wielu miejscach świata ceremonie żałobne przebiegają jednak zupełnie inaczej. Jednym z przykładów szczególnie dziwnych dla Polaków praktyk mogą być obyczaje panujące w Ghanie. Przekonajmy się, jak to wygląda w tym afrykańskim kraju.

Co trzeba widzieć o zwyczajach pogrzebowych w Ghanie?

Religijność mieszkańców Afryki Zachodniej, gdzie leży Ghana, jest w przeważającej mierze oparta o chrześcijaństwo, lecz na formę obrzędów ogromny wpływ wywierają tradycje kulturowe związane z wcześniejszymi wierzeniami. Pogrzeby urządzane na tych obszarach są więc pełne niezwykle ekspresyjnie wyrażanych uczuć, które są manifestowane przez tańce i śpiewy. Dla podkreślenia rangi śmierci żałobnicy noszą też specjalne stroje, których zadaniem jest wyraźne oddzielenie ceremonii od codzienności. Jednym z elementów, które mogą budzić szczególne zdziwienie, są jednak używane trumny.

Jak wyróżniają się trumny z Ghany?

Trumny przygotowywane w okolicach Accry w Ghanie wyróżniają się swoim wyglądem – chodzi tu zarówno o kształt, jak i zastosowane kolory. Są one dobierane dla zmarłego i wykonywane tak, by podkreślały jego charakter, upodobania lub styl życia czy wykonywany zawód. Mogą przybierać nieoczekiwane formy – ogromnego klucza, gdy chodzi o zmarłego mechanika, rybę, jeżeli zmarły był rybakiem czy ziarno kakaowca idealne dla rolnika. Tradycja ta jest jednak dość nowa, pierwsze trumny tego typu zaczęły powstawać w połowie ubiegłego wieku.