71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Ostatnie pożegnanie – jakie kwiaty wybrać?

Pogrzeb – zwłaszcza dla najbliższej rodziny – to trudna i smutna uroczystość. W trakcie jego trwania nierzadko żegnamy osoby, które były ważną częścią naszego życia. Uczucie wielkiej straty i cierpienia najlepiej wyrazić kwiatami. W naszym kraju, od dziesiątek lat, największą popularnością cieszą się wiązanki i wieńce. Zdecydowanie rzadziej – pojedyncze kwiaty. Wybierając kwiaty na pogrzeb najlepiej kierować się gustem zmarłego. Co jednak zrobić, kiedy nie wiemy, jakie ich rodzaje lubił najbardziej i nie mamy sposobności zapytać o to jego rodziny? Podpowiadamy.

Wiązanki pogrzebowe

Najczęściej, wiązanki pogrzebowe, składają się z pojedynczych kwiatów, które dodatkowo wzbogacone zostały szeregiem zielonych dodatków. Na grobie zmarłego składają je przeważnie sąsiedzi, dalsza rodzina lub bliscy znajomi. Do największych zalet wiązanek zaliczyć należy to, że ich przygotowanie nie jest czasochłonne, a co za tym idzie, możemy je kupić nawet na chwilę przed rozpoczęciem ceremonii pogrzebowej. Oczywiście jedną wiązankę może złożyć więcej niż jedna osoba.

Wieńce

Wieńce pogrzebowe to dobre rozwiązanie dla dużej grupy osób, np. reprezentacji rodziny lub znajomych z pracy. W naszej kulturze przyjęło się, że na grobie, składa je – specjalnie do tego wyznaczona – delegacja. Najczęściej wieńce wykonuje się na drucianym kole, dzięki czemu posiadają one okrągły kształt. Do całościowej konstrukcji przywiązywane są świerkowe gałązki oraz pojedyncze kwiaty. Trzeba jednak pamiętać, że wykonanie takiej kompozycji zajmuje dużo czasu, dlatego warto złożyć zamówienie w kwiaciarni odpowiednio wcześniej.

Bukiety i pojedyncze kwiaty

W dobrym tonie jest również przynoszenie pojedynczych kwiatów oraz bukietów. Do największych zalet tego rozwiązania zaliczyć należy ogólnodostępność. Można je kupić zarówno w pobliskiej kwiaciarni, na cmentarzu, jak i zerwać z własnego ogrodu. Trzeba jednak pamiętać, aby kwiaty były świeże. Mając to na uwadze warto zadbać, aby zerwać je na chwilę przed ceremonią pogrzebową.