71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Ostatnie pożegnanie – jak ubrać się na taką okazję?

Pogrzeb to wyjątkowo smutna i podniosła uroczystość. Wyrazem szacunku dla zmarłego oraz jego rodziny, jest zakładany na tę okazję strój. W polskiej tradycji za kolor żałobny uważana jest czerń. Oczywiście, w zależności od stopnia pokrewieństwa lub zżycia, można pozwolić sobie na pewne odstępstwa od funeralnego savoir-vivre. Podpowiadamy, jak ubrać się na pogrzeb.

Bliska rodzina

Tradycją jest, że najbliższa rodzina, podczas pogrzebu ubrana jest na czarno. Zwyczaj ten dotyczy zarówno Pań, jak i Panów. Obowiązkowy jest czarny garnitur, koszula, sukienka oraz obuwie. Duże znaczenie odgrywają również akcesoria. Pogrzeb, jak wiadomo, wiąże się z trudnymi emocjami. Mając to na uwadze, najbliższa rodzina powinna również zaopatrzyć się w duże czarne okulary, dzięki którym będzie mogła doskonale chronić swoją prywatność i oddać się chwili żałoby i refleksji. Niewskazane są za to duszące perfumy, ani mocny makijaż. Zarówno wygląd, jak i zachowanie najbliższej rodziny, powinny być możliwie jak najbardziej zachowawcze i konserwatywne. Warto wiedzieć, że czarne ubrania nie dotyczą dzieci, chociaż one również powinny wyglądać możliwie jak najbardziej elegancko. Trzeba również pamiętać, aby do żałobnego stroju nie zakładać dużej ilości biżuterii. Najlepiej jeżeli całościowa stylizacja będzie stonowana, skromna i bardzo prosta.

Dalsi znajomi i krewni

Dalsi znajomi również powinni założyć czerń. Warto jednak wiedzieć, że wymaganie to nie jest aż tak restrykcyjne, jak w przypadku bliskiej rodziny. W zupełności wystarczy jeżeli zdecydują się oni na czarną koszulę lub jakikolwiek inny element stroju. Ponadto dopuszczalne są również ubrania w kolorze szarości, beżu oraz bieli. Unikać trzeba natomiast barw pretensjonalnych, takich jak np. ognistych czerwieni czy intensywnych fioletów. Najogólniej rzecz ujmując zasada jest prosta – im dalszą osobą dla żałobnika był zmarły, tym mniej formalnie może się on prezentować w trakcie ceremonii pogrzebowej.