71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Kremacja zwłok – kontrowersyjna czy nie?

Na pewno każdy z nas zna powiedzenie, które mówi o tym, że na świecie pewne są tylko dwie rzeczy – podatki i śmierć. Ciężko znaleźć osobę, która nie zetknęłaby się ze stratą bliskiej osoby. Może to być rodzic, dziadek a nawet przyjaciel. Niezależnie od tego, kogo żegnamy, wiąże się to z ogromem trudnych emocji oraz organizacją pochówku. Czy kremacja nadal budzi kontrowersje? Jak znaleźć dobry zakład pogrzebowy, który pomoże w organizacji pogrzebu? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Kontrowersje wokół kremacji

Jeszcze do niedawna Polacy byli przyzwyczajeni, że do grobu chowa się ciało zmarłego, nie zaś jego prochy. Na szczęście czasy się zmieniają i dzisiaj nawet w niewielkich miastach czy wsiach, kremacja nie budzi już żadnych kontrowersji. Należy przy tym pamiętać, że każdy człowiek, niezależnie od wyznania, ma prawo zdecydować, czy po śmierci chce zostać spopielony, czy złożony w trumnie do grobu. Wybór ten powinien być szanowany zarówno przez dzieci zmarłego, jak również jego dalszą rodzinę. Warto zaznaczyć, że kościół katolicki nie sprzeciwia się kremacji zwłok, pod warunkiem, że powody jej przeprowadzenia nie są sprzeczne z jego nauczaniem.

Jak wybrać zakład pogrzebowy?

Jeżeli organizujemy pogrzeb bliskiej osoby, to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie wybór profesjonalnego domu pogrzebowego. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że jego pracownicy wesprą nas w tych trudnych chwilach i wskażą optymalne rozwiązania – prawne, jak również praktyczne. Należy przy tym pamiętać, że towarzyszenie rodzinie zmarłego podczas organizacji pogrzebu jest zadaniem niezwykle trudnym, dlatego od pracowników zakładu pogrzebowego wymaga się dyskrecji, profesjonalnego podejścia oraz kompetentnej obsługi. Zarówno ostatnie pożegnanie, jak i sama ceremonia pogrzebowa bywają traumatyczne dla bliskich, dlatego ważne jest, aby dom pogrzebowy udzielił im potrzebnego wsparcia.