71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Karawany – pojazdy do przewozu zmarłych

Odejście bliskiej osoby to trudne przeżycie dla każdego. Przygnębieni i zrozpaczeni stratą musimy dopełnić najrozmaitszych formalności związanych z pochówkiem. Jedna z ważniejszych kwestii dotyczy przewozu zmarłych. Chcielibyśmy je Państwu przybliżyć, dlatego zapraszamy do lektury poniższego wpisu.

 

W zgodzie z przepisami prawa

Zagadnienia dotyczące przewożenia zmarłych podlegają rygorystycznym regulacjom prawnym, które zostały przedstawione w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2007 r. w sprawie wydawania pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich. Oznacza to, że przewóz zmarłych odbywa się tylko specjalnie przystosowanym do tego pojazdem spełniającym istotne wymagania. Karawan, czyli samochód przeznaczony do przewożenia zwłok, musi być przede wszystkim właściwie oznaczony i zarejestrowany jako pojazd transportu specjalnego. Użytkowanie karawanu powinno mieć na celu przestrzeganie surowych norm sanitarnych. Dlatego pojazdy te powinno poddawać się dezynfekcji. Szczególnie o sterylność należy dbać w części służącej do przewożenia zmarłych. Utrzymanie czystości ułatwiają jej urządzenie oraz materiały, z których została wykonana, zwłaszcza posadzka, na której składa się zmarłych. Co ważne, należy zadbać o zamontowanie zabezpieczeń chroniących trumnę oraz zmarłego przed przesuwaniem się podczas przejazdu. W tej części nie mogą być przewożeni inni pasażerowie. Dodatkowo powinna ona być oddzielona od kabiny, w której podróżują kierowca i asystent. Samochodu służącego do przewozu zmarłych nie wolno myć na ogólnodostępnych myjniach samochodowych.

 

Godna ostatnia podróż

Przepisy prawne surowo precyzują wymagania dotyczące przewożenia zmarłych. Jednak w postępowaniu przygotowującym zmarłą osobę do ostatniej podróży nie wolno zapomnieć o szacunku i zapewnieniu poczucia godności również po śmierci. Ważny jest zatem rozsądny wybór zaufanego przedsiębiorstwa pogrzebowego, które dysponuje karawanem. Wówczas najbliższa rodzina pogrążona w żałobie otrzymuje cenne wsparcie i zyskuje pewność, że ceremonia pogrzebowa zostanie przygotowana z największą starannością. Natomiast kwestia związana ze znalezieniem właściwego pojazdu nie będzie stanowiła trudności. Pracownicy zakładu pogrzebowego, korzystając z przystosowanego samochodu, zadbają o przewiezienie zmarłego z miejsca zgonu, a następnie na miejsce ceremonii pogrzebowej i później pochówku. Warto więc zaufać doświadczeniu i powierzyć drogą nam osobę kompetentnemu zespołowi.