71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Jak przygotowuje się do wystawienia dekapitowane zwłoki?

Rodzaj przygotowań dotyczących ciała osoby zmarłej, które są niezbędne przed pogrzebem, jest związany z formą pochówku oraz planowanym przebiegiem całej uroczystości. Największe wymagania dotyczą sytuacji, w której zwłoki mają być wystawione w otwartej trumnie. W przypadku, gdy przyczyną zgonu był poważny wypadek komunikacyjny lub odniesienie dużych obrażeń skala koniecznych działań będzie dość duża. Prawdziwym wyzwaniem może się okazać np. dekapitacja. Z taką sytuacją z łatwością poradzą sobie jednak dobre zakłady pogrzebowe. We Wrocławiu usługi na najwyższym poziomie oferuje Dom Pogrzebowy Anubis.

Co wiąże się z wystawianiem zwłok?

Ceremonie pogrzebowe mogą znacząco różnić się od siebie zależnie od regionalnych zwyczajów czy stopnia przywiązania do dawnych tradycji. Jednym z obyczajów, który jest dobrze ugruntowany w kulturze ludowej, jest czuwanie przy zwłokach zmarłego. Było to z jednej strony rytuałem pomagającym w przejściu duszy do zaświatów, z drugiej praktycznym sposobem na uniknięcie pomyłek, w sytuacji zapadnięcia w przedłużającą się śpiączkę. Dla krewnych była to też metoda na stopniowe oswajanie się ze stratą bliskiego i formą jego pożegnania. Śladem takich praktyk jest zdarzające się dziś wystawianie otwartej trumny, przy której spotyka się rodzina i sąsiedzi, modląc się za duszę osoby, która odeszła. W niektórych przypadkach będzie to jednak utrudnione.

Jak przygotowuje się zwłoki do wystawienia w otwartej trumnie?

Ciało, które ma być wystawione w otwartej trumnie, wymaga odpowiedniego przygotowania. W ramach niezbędnych czynności wykonuje się więc zabiegi tanatokosmetyki, polegające m.in. na wykonaniu niezbędnej toalety, dezynfekcji oraz nałożeniu makijażu. Z reguły poprzedzają ją czynności z zakresu tanatopraksji. Oznacza to na ogół balsamowanie zwłok, a także usuwanie oznak zmian pośmiertnych. W szczególnych sytuacjach możliwe jest również tuszowanie następstw zdarzeń, które doprowadziły do zgonu, w tym nawet poważnych uszkodzeń ciała. Specjaliści z tej dziedziny potrafią poradzić sobie w tak skrajnych przypadkach jak choćby dekapitacja zwłok.