71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Jak poradzić sobie z żałobą?

Śmierć bliskiej osoby to jedno z najtrudniejszych doświadczeń, jakie może spotkać nas w życiu. Żałoba, która mu towarzyszy tej sytuacji, nierzadko bywa bardzo intensywna i trudna do zniesienia. Należy jednak pamiętać, że jest to całkowicie naturalny, konieczny do przejścia proces, aby móc zaakceptować rzeczywistość i powrócić do normalnego funkcjonowania.

Co należy zrobić, aby poradzić sobie z żałobą?

Pierwszym krokiem na drodze do poradzenia sobie z żałobą powinno być zaakceptowanie faktu, że ktoś, kogo kochaliśmy, odszedł. Oczywiście można, a nawet trzeba pozwolić sobie na przeżywanie smutku, gniewu, zagubienia czy poczucia winy. To normalne, aby tego typu stany towarzyszyły nam po stracie bliskiego, a przecząc negatywnym uczuciom możemy tylko sobie zaszkodzić. Na dodatek każdy porządkuje myśli w swoim własnym tempie, przez co nie ma uniwersalnego sposobu na przejście przez ten trudny czas. Mimo to nie wolno pozwolić, aby destrukcyjne emocje całkowicie zdominowały nasze życie. Łatwo zatracić się w bólu, jednak należy pamiętać, że ze zmarłym wiąże się również wiele dobrych wspomnień i spędzonych wspólnie chwil.

O czym jeszcze warto pamiętać, aby przetrwać czas żałoby?

W niektórych przypadkach źródłem pocieszenia w żałobie bywa praktykowanie wiary oraz modlitwa w kaplicy pożegnalnej np. we Wrocławiu. Najważniejsze jest jednak to, aby mieć przy sobie ludzi, którzy okażą potrzebne wsparcie i zrozumienie. W przejściu przez ten trudny okres z pewnością pomogą członkowie rodziny oraz przyjaciele, z którymi zawsze możemy szczerze porozmawiać na temat naszych uczuć i myśli. Bezcenne wsparcie emocjonalne oferują również pracownicy zakładu pogrzebowego, którzy ze względu na częstą styczność z ludzką tragedią cechują się olbrzymią empatią oraz wyrozumiałością.