71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Jak podnieść się po śmierci dziecka?

Każdego roku w Polsce umiera kilka tysięcy dzieci oraz dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy poronień. To sprawia, że każdego roku przybywa kilkanaście tysięcy rodziców, którzy zmagają się ze stratą dziecka. Śmierć dziecka jest jednym z najbardziej traumatycznych doświadczeń, jakie może spotkać człowieka. Jest naruszeniem naturalnego porządku świata, w którym to dzieci żegnają swoich rodziców.

Dlaczego warto dołączyć do grup wsparcia?

W większych miastach działają grupy wsparcia stworzone dla osób, które doświadczyły śmierci dziecka. Zajęcia w grupach tego typu prowadzone są przez psychologa. Umożliwiają podzielenie się swoimi przeżyciami z osobami, które mają podobne doświadczenia. Z tego powodu jest to jedno z niewielu miejsc, w których można porozmawiać z osobami rozumiejącymi ból, z którym mierzy się rodzic po stracie dziecka.

Osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, przez co nie są w stanie uczęszczać na spotkania takich grup, mogą skorzystać z telefonu wsparcia prowadzonego przez fundacje zajmujące się pomaganiem rodzicom po stracie dziecka. Osoby, z którymi można porozmawiać przez telefony zaufania, to najczęściej psycholodzy oraz psychiatrzy.

Kiedy potrzebna jest pomoc psychiatry?

W przypadku gdy wsparcie bliskich osób czy grup wsparcia jest niewystarczające, konieczna jest pomoc psychiatry i psychoterapeuty. Wiele osób korzysta z leków uspokajających czy nasennych, które umożliwiają poradzenie sobie z organizacją pogrzebu i przetrwaniem pierwszych dni po śmierci dziecka. W kolejnych tygodniach konieczna może okazać się terapia łącząca spotkania z psychoterapeutą i leki antydepresyjne. Jest to konieczne w przypadku, gdy po stracie dziecka pojawiają się objawy takie jak myśli samobójcze, problemy z wykonywaniem koniecznych obowiązków, np. chodzeniem do pracy, długi lub krótki czas snu, osłabienie koncentracji czy inne symptomy świadczące o rozwoju depresji.

Epizod depresyjny może mieć miejsce w przypadku gdy objawy depresji występują stale przez minimum 2 tygodnie. Depresja rozpoznawana jest na podstawie wywiadu i obserwacji pacjenta przez psychiatrę.