71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Jak chowano wojowników?

Odkrywane i badane przez archeologów groby pozwalają nie tylko zaznajomić się z historią oraz kulturą lokalnych społeczności. Dostarczają również niesamowicie cennych informacji na temat samych obrządków pogrzebowych praktykowanych np. w ramach uhonorowania czynów zasłużonych wojowników, którzy polegli w walce.

Co warto wiedzieć na temat pochówku wojowników?

Wiele dawnych plemion wierzyło w życie pozagrobowe, dlatego dbano o zaopatrywanie zmarłego we wszystko, co tylko mogło mu się przydać po drugiej stronie. W efekcie wojownicy nierzadko byli chowani w pełnym rynsztunku, a niekiedy nawet ze swoimi wiernymi rumakami. Pokazuje to przykład miejsca spoczynku odkrytego w 2022 roku podczas budowy autostrady w Rumunii. Zawierało ono szczątki mężczyzny oraz konia, a także złoconą broń i wysadzane klejnotami ozdoby. Łącznie znaleziono ponad 120 różnego rodzaju artefaktów. Dość podobnie wyglądał grób wojownika w polskim Czelinie – na wyposażeniu zmarłego znajdował się m.in. miecz jednosieczny, elementy tarczy czy kilka odlanych z brązu zapinek pozostałych po rozkładzie szaty.

W jaki sposób współczesne pogrzeby przypominają pochówek wojowników?

Mimo upływu wielu wieków dziś również staramy się zatroszczyć o to, aby w trumnie bliskiej osoby znalazły się pamiątki, do których za życia była szczególnie przywiązana. Zwykle są to przedmioty związane z wyznaniem (np. różaniec, książeczka do nabożeństwa), wykonywanym zawodem (np. wojskowe odznaczenia) lub po prostu nieodłączne atrybuty dnia codziennego (np. okulary, biżuteria). W przypadku śmierci małego dziecka w trumnie często umieszcza się zabawki. Należy jednak pamiętać, że w przypadku przeprowadzanej m.in. we Wrocławiu kremacji przy zmarłym nie wolno kłaść przedmiotów, których spalenie może stwarzać zagrożenie.