71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Czym jest pogrzeb symboliczny?

Pogrzeb symboliczny to uroczystość, podczas której dokonuje się ceremonii pogrzebowych dla osoby, której ciała z jakiegoś powodu nie da się pogrzebać. Jest to pogrzeb służący upamiętnieniu zmarłego. Drugą jego funkcją jest rola terapeutyczna dla bliskich zmarłego. Pochówek jest formą pożegnania bardzo potrzebną dla wielu ludzi. Jest to również moment, w którym żałobnicy mogą spotkać się z innymi bliskimi i wspierać się w tej trudnej sytuacji.

W jakich przypadkach dokonuje się pogrzebu symbolicznego?

Pogrzeb symboliczny jest konieczny w sytuacjach, w których osoba zginęła w tragicznych okolicznościach. Do takich sytuacji dochodzi np. gdy ktoś zginie w górach i jego ciała nie da się przetransportować do miejsca pochówku. Innym przykładem są sytuacje, w których żołnierz ginie na wojnie. Pogrzeb symboliczny odprawia się także, gdy w wyniku wypadku ciało zostanie całkowicie zniszczone.

Innym przypadkiem, w którym wyprawia się pogrzeb symboliczny, są sytuacje, w których zmarły za życia postanawia przekazać swoje zwłoki na cele naukowe. W takich przypadkach rodzina nie ma możliwości pochowania zmarłego. Jego ciało chowa uczelnia po kilku latach od otrzymania ciała.

W przypadku pogrzebów symbolicznych chowa się pukle włosów, zdjęcia, przedmioty osobiste zmarłego czy ziemię z miejsca, w którym zginęła dana osoba.

Jak wyglądają pogrzeby dzieci nienarodzonych?

Kolejnym przypadkiem, w którym dokonywane są pogrzeby symboliczne, są poronienia w bardzo wczesnej fazie ciąży. W takich sytuacjach często niemożliwe jest zabezpieczenie tkanek płodu. Z tego powodu podczas ceremonii pogrzebowej rodzice dziecka umieszczają w grobie lub urnie przedmioty takie jak zdjęcie z USG płodu, test ciążowy czy ubranko.

Pogrzeby symboliczne dzieci nienarodzonych odbywają się także w dniu Dziecka Nienarodzonego, 15 października. Jest to również dzień, w którym chowane są nienarodzone dzieci, których szczątki nie zostały odebrane przez rodziców ze szpitali. Uroczystości te odbywają się przy Pomnikach Dziecka Nienarodzonego.