71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Czy zwierzęta mają swoje rytuały pogrzebowe?

Większość zwierząt podobnie jak ludzie posiada układ limbiczny, który odpowiada za uczucia, a więc również za odczuwanie smutku i żalu. Zachowania przypominające ludzkie opłakiwanie czy żałobę występują głównie u zwierząt, które żyją w grupach lub przez całe życie wiążą się tylko z jednym partnerem, czyli np. u słoni, małp czy gęsi. Niektóre zwierzęta poza przeżywaniem żałoby wykonują specyficzne czynności, które można określić jako rytuały pogrzebowe.

Rytuały pogrzebowe słoni

Słonie znane są z rytuałów związanych ze śmiercią. Często zdarza się, że próbują ożywić swojego towarzysza, trącając go kłami, próbując podnieść jego ciało czy wkładając jedzenie do ust. Takie zachowania są szczególnie silne, gdy zwierzę zginie śmiercią nienaturalną.

W przypadku śmierci naturalnej, reakcje nie są tak silne. Zwierzęta zbierają się wokół ciała towarzysza i przeprowadzają rytuał przypominający pogrzeb. Obsypują ciało ziemią i układają na nim gałązki tak, by całkowicie je zakryć. Następnie czuwają nad nimi wiele godzin.

Jak małpy radzą sobie ze śmiercią towarzysza?

Małpy są zwierzętami, które wyjątkowo silnie przeżywają śmierć członków stada. Samice nie mogąc pogodzić się ze śmiercią młodych, noszą ich ciała przez kilka dni, a nawet tygodni. Dzieci również przeżywają śmierć rodzica. Często szympansy czuwają przy zwłokach matki, zawodząc i bijąc się w piersi. Zdarza się, że próbują nakarmić zmarłe zwierzę jego ulubionym przysmakiem, a nawet kopią zwłoki wyrażając swój brak akceptacji wobec śmierci. Małpy przeżywają śmierć wspólnie, szukają pocieszenia u innych członków stada.

Szczególnym szacunkiem darzą swoich przywódców. W przypadku ich śmierci członkowie stada po kolei podchodzą i zatrzymują się przez chwilę przed ciałem, aby oddać mu w ten sposób cześć.