71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Czy dusza może stać się demonem?

Praktycznie każdy odczuwa smutek i tęsknotę wywołane śmiercią bliskiego. Wiele osób martwi się nie tylko fizyczną śmiercią krewnego, ale także zagrożeniami duchowymi, jakie na niego czekają. Dlatego, w tym krótkim artykule odpowiemy na pytanie: czy dusza może stać się demonem?

Musimy na wstępie zaznaczyć, że cały ten artykuł jest oparty o naukę Kościoła Katolickiego oraz doświadczenia katolickich egzorcystów. Piszemy go w tym duchu, ponieważ to księża katoliccy są tymi, którzy najczęściej razem z nami zajmują się świadczeniem usług pogrzebowych w Wrocławiu, a zdecydowana większość naszych klientów jest katolikami lub do tej wiary jest im duchowo najbliżej.

Czy dusza zmarłego może przemienić się w coś złego?

W dużym skrócie: nie. Dusze zmarłych i demony są dwoma zupełnie różnymi stworzeniami. Dusze zmarłych to dusze ludzi, którzy po śmierci trafiają do piekła, nieba lub tymczasowo, czyśćca. Demony zaś są aniołami, które upadły; mimo poznania Boga w pełni, w przeciwieństwie do ludzi, postanowiły zwrócić się przeciwko Niemu i czynią zło. Anioły (w tym te upadłe) oraz ludzie zostali stworzeni przez Boga jako kompletnie osobne byty, podobne do siebie (samoświadome i mające duszę), ale inne i osobne. Anioły nie posiadają fizycznego ciała.

Czym różni się spotkanie duszy zmarłego i demona?

A co z nawiedzeniami? Co, jeżeli mój bliski po śmierci zacznie mnie nawiedzać? Nauka KK wyróżnia trzy możliwe przypadki nawiedzeń. Pierwszym są osoby przebywające w niebie, które chcą pomóc swoim bliskim na ziemi. Drugim, są dusze czyśćcowe, które zwykle proszą o pomoc w postaci modlitwy. Trzecim są demony, które czasem podszywają się pod zmarłych i manipulują ludźmi. Egzorcyści podają sposób, w jaki możemy odróżnić czy mamy do czynienia z demonem, czy prawdziwą osobą zmarłą. Spotkaniu bliskiego zmarłego nigdy nie będzie towarzyszył strach, niepewność i nie będziemy się czuli w jego trakcie do niczego przymuszani. Komunikat, który on nam przekaże, będzie dla nas kompletnie zrozumiały, prosty, jasny i pozbawiony niedomówień.

Podsumowując – nie należy wierzyć popkulturze, internetowi lub przesądom. Człowiek nigdy nie może stać się aniołem, więc i dusza zmarłego nie może stać się aniołem upadłym. Naszym zmarłym możemy polecić pamięć i modlitwę oraz możemy tylko mieć nadzieję, że są teraz w najlepszych możliwych rękach.