Co to jest zasiłek pogrzebowy i komu się należy?
Zasiłek pogrzebowy wypłacany jest bliskiej osobie w celu pokrycia kosztów związanych z organizacją pogrzebu. Prawo do wypłaty zasiłku występuje członek rodziny zmarłego, tylko w niektórych przypadkach może on być wypłacony pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie lub powiatowi. O wypłatę zasiłku pogrzebowego może starać się także związek wyznaniowy lub osoba prawna kościoła.
Zasiłek pogrzebowy przysługuje w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej, pobierającej emeryturę, rentę, albo członka ich rodzin.
Komy wypłacany jest zasiłek pogrzebowy?
O zasiłek pogrzebowy może ubiegać się:
- małżonek zmarłego
- rodzice
- macocha lub ojczym
- osoby przysposobione
- dzieci zmarłego
- dzieci z drugiego małżonka
- dzieci przysposobione
- dzieci umieszczone w rodzinie zastępczej
- dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności
- rodzeństwo
- dziadkowie
- wnuki
- osoby, nad którymi została ustanowiona opieka prawna
W przypadku śmierci osoby, które nie miała prawa do emerytury lub renty, ale spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania, również można ubiegać się o zasiłek pogrzebowy. Jeśli ubezpieczony umrze podczas pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, zasiłek pogrzebowy także zostanie wypłacony.
Warto jednak pamiętać o tym, że jest to forma pieniężna wypłacana wyłącznie osobie, która faktycznie pokryła wszystkie koszty związane z organizacją pogrzebu.
Wniosek o zasiłek pogrzebowy należy zgłosić w terminie do 12 miesięcy od dnia śmierci. Z niezbędnymi dokumentami należy zgłosić się we właściwej jednostce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgodnej z miejscem zamieszkania osoby starającej się o zasiłek. Do wniosku trzeba dołączyć:
- skrócony akt zgony
- oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu
- skrócone odpisy aktów stanu cywilnego lub dowód osobisty (w celu wskazania pokrewieństwa lub powinowactwa)
Kiedy zasiłek pogrzebowy dla osób spoza rodziny zmarłego?
W pewnych sytuacjach osobą pokrywającą koszty pogrzebu jest pracodawca. Może on otrzymać zasiłek mimo tego, iż nie należy on do rodziny zmarłego. Na podobnych zasadach o zasiłek pogrzebowy może ubiegać się dom pomocy społecznej, gmina, powiat, osoba prawna kościoła lub związku wyznaniowego, organizacja polityczna czy społeczna. Oczywiście warunkiem jest pokrycie kosztów związanych z organizacją pogrzebu.