Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?
Temat śmierci jest trudny bez względu na wiek. Szczególnie wtedy, gdy odchodzi ktoś bliski. Nie należy czekać z rozmowami o śmierci do czasu, gdy dziecko będzie w stanie całkowicie ją zrozumieć. Temat ten warto poruszać możliwie jak najszybciej. Należy odpowiadać na pytania dziecka, nie unikać odpowiedzi i nie kłamać, ponieważ można w ten sposób wzbudzić w dziecku niepotrzebny lęk i sprawić, że śmierć na długo będzie tematem tabu.
Jak rozmawiać z dzieckiem na temat śmierci?
Temat śmierci warto poruszać przy codziennych okazjach. Dobrym czasem na takie rozmowy jest 1 listopada, czy wizyty na cmentarzu. Dziecko samo chętnie zadaje pytania na różnorodne tematy, warto więc korzystać z tych momentów i powoli, odpowiednio do wieku tłumaczyć tę kwestię dziecku. Systematyczne rozmowy na temat śmierci uchronią od sytuacji, w której umrze ktoś, kogo dziecko zna, i zupełnie nie będzie rozumiało, co się stało. Zdecydowanie łatwiej jest rozmawiać z nim w takiej chwili, gdy już wcześniej poruszało się ten temat.
Dobrym sposobem na wyjaśnienie dziecku, na czym polega śmierć, jest skorzystanie z różnego rodzaju książeczek dla dzieci, dopasowanych do ich wieku. Pomagają one w przystępny sposób odpowiedzieć na pytania dziecka.
Jak przekazać dziecku wiadomość o śmierci kogoś bliskiego?
W sytuacji, w której umrze ktoś bliski, należy być szczerym wobec dziecka. Nie powinno mówić się, że osoba zmarła np. wyjechała. Dziecko wyczuwa emocje, szczególnie na tak niecodziennym wydarzeniu, jakim jest pogrzeb, podczas którego wszyscy są smutni, więc kłamstwo może zawieźć jego zaufanie. Ważne jest zaakceptowanie uczuć malca. Ma prawo być smutny, rozżalony, zły. Nie należy próbować odwracać jego uwagi od tych uczuć. Warto z nim rozmawiać o tym, jak się czuje. Niektóre dzieci mogą sądzić, że są winne tego, że bliska osoba umarła przez np. niewłaściwe zachowanie. W takiej sytuacji konieczne jest wyjaśnienie dziecku, że nie jest to prawda.
Można zachęcić dziecko do narysowania czegoś związanego ze zmarłym. Innym pomysłem jest napisanie listu, który następnie dziecko zakopie lub zniszczy. Są to sposoby na poradzenie sobie z trudnymi emocjami.