Jakie są ekologiczne rodzaje pochówków?
Z uwagi na to, że każdego dnia na świecie umiera wiele tysięcy osób, możemy zaobserwować coraz większe problemy z pochówkiem. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że stosując tradycyjne rodzaje pochówku, w pewnym momencie spotkamy się z sytuacją, w której zmarli zajmą więcej miejsca na naszej planecie niż osoby żyjące. Właśnie dlatego coraz więcej mówi się o ekologicznych pochówkach, które mają zapobiec takiemu zjawisku, a do tego są bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. Czym się różni ekologiczny pochówek od tradycyjnego?
Co to są trumny ekologiczne?
Rodzina zmarłego wybierając trumnę, zwykle wybiera taką, która jest precyzyjnie wykończona i została wykonana z dobrej jakości drewna. Dzięki temu chce zapewnić bliskiej osobie godne pożegnanie. Jednak z uwagi na to, że wraz ze wzrastającą liczbą zmarłych rośnie również zapotrzebowanie na ekologiczne pogrzeby, naukowcy poszukują rozwiązań, dzięki którym będzie można pochować zmarłego w przyjazny dla środowiska naturalnego sposób. Właśnie dlatego powstał projekt trumny wykonanej w całości ze specjalnie wyhodowanej grzybni.
Dzięki temu jest w stu procentach naturalna i biodegradowalna. Taka trumna rozkłada się w ziemi przez około 2-3 lata. Dla porównania tradycyjne trumny najczęściej potrzebują od 10 do 15 lat. Co ciekawe, w wyniku procesów, które zachodzą pomiędzy zwłokami i grzybnią, powstaje naturalny kompost. W efekcie środowisko naturalne jest bezpieczne, a powstały kompost stanowi nawóz dla pobliskich roślin.
Czy pochówek w urnie jest bardziej ekologiczny niż w trumnie?
W ostatnich latach słyszymy coraz więcej na temat konieczności dbania o środowisko naturalne. Z tego powodu wiele osób organizujących pochówek bliskiej osoby zastanawia się, czy lepiej pochować go w trumnie, czy może zdecydować się na kremację zwłok. Wiele osób ma wątpliwości dotyczące tego, czy kremacja jest bezpieczna dla środowiska naturalnego, ponieważ w procesie spalania zwłok do atmosfery są emitowane szkodliwe gazy. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że podczas spopielania szczątków do atmosfery są emitowane mniejsze ilości spalin niż na przykład podczas jazdy samochodem czy korzystania z domowych pieców c.o. W związku z tym rodziny zmarłych coraz częściej decydują się na kremację.