Jak długo trwa pogrzeb?
Długość pogrzebu jest inna dla każdej religii, ponieważ różni wyznawcy inaczej podchodzą do faktu śmierci. Dla jednych jest to czas żałoby, a dla innych nadziei. Choć rodzajów obrzędów jest bardzo wiele, na szczęście niektóre domy pogrzebowe oferują organizację pochówków w zgodzie z różnymi wyznaniami. Rodzina zmarłego nie będzie miała także problemu z pochówkiem typowo świeckim.
Pogrzeb świecki
Taki pogrzeb odbywa się w kaplicy przy domu pogrzebowym. Na czas uroczystości ściągane są wszystkie symbole religijne, a do kaplicy wnoszona jest trumna lub urna. Następnie mistrz ceremonii w kilku zdaniach opowiada o zmarłym. Podobnie rodzina i przyjaciele dzielą się refleksjami o tej osobie. Po mowach przychodzi czas na przewiezienie trumny lub urny na cmentarz i pochowanie zmarłego do grobu. Długość takiego pogrzebu zależy od liczby wygłaszanych mów.
Pogrzeb muzułmański (Janaza)
Ciało w wierze muzułmanów do 24 godzin po śmierci jest myte przez rodzinę. Następnie zostaje owinięte w płótno i przeprowadza się nad nim modlitwy. Po pierwszej części modłów przenosi się ciało na cmentarz i chowa do grobu. W islamie zalecany jest prosty grób zwrócony w stronę Mekki. Na pogrzeb nie przynosi się wieńców. Po pochowaniu ciała przechodzi się do drugiej części modlitw o przebaczenie zmarłym i przypomnienia wiary. Pogrzeb trwa mniej więcej godzinę.
Pogrzeb katolicki
W pogrzebie katolickim główną rolę odgrywa kapłan, który sprawuje mszę żałobną i modli się za duszę zmarłego. Najpierw ciało jest przygotowywane w domu pogrzebowym do pochówku. Następnie odprawiana jest msza żałobna w kościele, aby później ciało zostało przeniesione na cmentarz. Kapłan w kaplicy i przed grobem zmarłego modli się o zbawienie jego duszy. Następnie ciało jest chowane do grobu, a duchowny ponownie prosi o zbawienie dla duszy zmarłego. Pogrzeb trwa ponad godzinę.