71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Jak przebiega kremacja zwłok?

Kremacja zwłok staje się obecnie coraz bardziej popularna nie tylko na świecie, ale również w naszym kraju. Pierwszej kremacji dokonano we Włoszech, w roku 1876. W roku 1964 została ona oficjalnie zaakceptowana przez kościół. Niektórzy uważają, że z czasem, ze względu na zmniejszającą się ilość miejsca na cmentarzach, kremacja zwłok i składania urn w grobach lub kolumbariach stanie się koniecznością.

W jaki sposób przebiega kremacja?

W pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować zmarłego do kremacji. Zazwyczaj zwłoki przygotowuje się w taki sam sposób jak w przypadku tradycyjnego pogrzebu, chociaż niekiedy ubiór zostaje zastąpiony przez specjalny całun. Bardzo ważne jest jednak, aby rodzina przed aktem kremacyjnym przedstawiła kilka niezbędnych dokumentów, w tym przede wszystkim odpis aktu zgonu oraz zezwolenie zmarłego na spopielenie zwłok.

Proces spalenia odbywa się w specjalnej trumnie kremacyjnej, która wykonana jest z ekologicznego drewna (bez lakieru, metalowych lub plastikowych ozdób), tektury lub wikliny. Nie wolno wkładać nic do trumny ze względu na możliwość wybuchu lub nieprzyjemnego zapachu w przypadku materiałów z tworzyw sztucznych.

Czas spalania zwłok to ok. 2-3 godzin. Odbywa się ono pod wpływem bardzo gorącego powietrza, sięgającego temperatury nawet do 1200 stopni. Po zakończeniu procesu spalania prochy wsypywane są do wcześniej przygotowanej urny i wydawane rodzinie wraz ze świadectwem kremacji.

Jak wygląda pogrzeb po kremacji?

W przypadku kremacji najczęściej mamy do czynienia z pogrzebem dwuetapowym. Najpierw najbliżsi zmarłego żegnają się z nim przed spopieleniem zwłok. Następnie, w czasie gdy dochodzi do aktu spalenia, rodzina zbiera się w sali ceremonialnej (lub innym wyznaczonym do tego miejscu), gdzie odbywają się modlitwy, wspominki, czy oglądanie zdjęć z życia zmarłego. W tym przypadku wiele zależy od indywidualnych preferencji rodziny czy też zaleceń wydanych jeszcze za życia przez zmarłego. Po kremacji zwykle odbywa się tradycyjny pochówek, podczas którego urna z prochami zostaje złożona do istniejącego grobu lub w kolumbarium.